Střihy džínů

Skinny

Nejužší džíny budou vaší druhou kůží. Doslova. Oproti slimkám často obsahují více elastanu, a nohy proto hodně obepínají. Ideální jsou tím pádem pro ženy s ukázkovou postavou. Setkat se můžete také s termínem super skinny, který naznačuje, že se na vás džíny doslova nalepí. Nepohodlí se nicméně bát nemusíte, materiál bývá, jak už jsme prozradili, elastický a pružný.

 

Slim

Slimky už jsou na rozdíl od skinny džín „tužší“, a i když jsou stále úzce střižené, na kůži tak silně nepřilnou. Pro ženy, které nemají míry modelek, jsou tím pádem mnohem lichotivější. Pozor si dávejte jen na výšku pasu (nízké střihy obecně zkracují nohy), a jestli se chcete opticky zbavit několika kil, volte tmavší odstíny a vyhněte se šisování.

 

Straight

Džíny straight určitě není potřeba představovat. Jde o klasiku s rovným střihem, který není příliš těsný. Přízviska, která mohou tyhle kalhoty mít, najdete v našem minislovníku, takže až uvidíte na cedulce připsáno „cropped“, budete vědět, o čem je řeč.

 

Boyfriend

Přecházíme k populárním džínám, které jsou známé svou ležérností. Boyfriendy mají snížený sed (pas bývá nižší, ale není to pravidlem) a samotné nohavice jsou volnější (sehnat ovšem můžete i užší variantu boyfriend skinny). Džíny mohou nosit majitelky různých postav, mnohem důležitější je ale v tomto ohledu váš pocit. Vyznáváte ženskost a 360 dní v roce nosíte šaty? Pak pro vás kalhoty, které vypadají jako ze šatníku vašeho přítele (boyfriend), nebudou tím pravým. K boyfriendům vypadají skvěle podpatky.

 

Girlfriend

Oblíbeným střihem několika posledních sezon jsou džíny, které se podobají boyfriendům, ale jsou o něco ženštější. Sed není tak nízký, nohavice jsou vypasovanější, a přesto si kalhoty zachovávají onen uvolněný ráz. Jestli se necítíte v boyfriendech, určitě zkuste tuto alternativu.

 

Mom

Mom jeans (doslova máminy džíny) evokují devadesátá léta, kdy se nosily kalhoty pěkně do pasu. Žádný slim střih, žádné rozšíření, prostě rovné nohavice v kombinaci s vyšším pasem. Jen si vzpomeňte, co oblékalo celé osazenstvo seriálu Beverly Hills 90210. Džíny vyloženě svědčí ženským křivkám a navíc krásně zvýrazňují pas. Na závadu nejsou ani širší boky.

 

Flare

Flare, bell bottom nebo jednoduše zvonáče jsou džíny, které se od kolen dolů rozšiřují. Tento střih byl vysoce populární v sedmdesátých letech, s jejich slabším odvarem se ale můžete setkávat dnes a denně. Moderní verzí, na kterou můžete narazit, jsou také kick flare se zkrácenou délkou. Flare džíny mívají tradičně vyšší pas, který opticky prodlouží postavu.

 

Bootcut

Tento typ džín poznáte podle mírně rozšířených nohavic, které ale přestávají být (na rozdíl od těch flare) rovné až pod koleny. Nohavice byly navržené s účelem zčásti překrývat boty, proto název boot (bota) a cut (střih). Džíny lichotí i postavě s širšími boky, rozšířená spodní část totiž siluetu krásně vyváží.

 

Wide

Wide je v překladu široký, už z názvu je proto jasné, jak tyto kalhoty poznáte. Nemění tvar u kolen – jsou široké v celé délce. Nutno podotknout, že nejde o nejlichotivější střih – nepočítejte s tím, že pod látkou schováte nedostatky. Tak to bohužel nefunguje. Široké džíny nejlépe vypadají na útlých, modelkovsky vysokých siluetách…

 

Jogger

„Běžecké“ džíny střihem připomínají tepláky. V pase bývají na gumu, místo zipu najdete většinou jen šněrování a setkat se můžete i s charakteristickými elastickými konci nohavic. Pohodlí vám můžeme garantovat, při vymýšlení kombinací ale buďte opatrné. Celek laďte do ležérního stylu.